JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ

Przed odbiorem, warto podsumować ustalenia, jakie zostały poczynione podczas spotkań z deweloperem na etapie zakupu nieruchomości. Większość z nich zapewne zapisana jest zmianach lokatorskich lub korespondencji mailowej, aczkolwiek ustalenia ustne podczas zakupu również są wiążące, zatem należy sprawdzić czy są one zgodne z rzeczywistością.

DOKUMENTACJA

Aby dobrze przygotować się do odbioru, potrzebujemy rzutu mieszkania oraz informacji na temat standardu wykończenia lokalu. Prosimy również, aby Państwo posiadali te dokumentu podczas odbioru.

CO SPRAWDZAMY

W ramach odbioru lokalu sprawdzamy czy twoj lokal jest wolny od wad oraz czy wszystkie elementy zostały wykonane zgodnie z obowiązującymi normami budowlanymi, rozporządzaniami, zmianami lokatorskimi i ustaleniami z deweloperem. Sprawdzimy między innymi:

– równość oraz poprawność wykonania tynków ścian
– równość oraz poprawność wykonania posadzek
– wilgotność tynków oraz posadzek – stolarkę okienna i drzwiowa, parapety, progi itp. pod kątem prawidłowości wykonania prac, osadzenia elementów, uszkodzeń mechanicznych
– tarasy, balkony pod kątem geometrii, sprawdzimy poprawność wykonania odwodnienia (spadki, sposób odwodnienia)
– balustrady oraz schody
– poprawność wykonania instalacji elektrycznej
– poprawność wykonania instalacji wodnej i kanalizacji
– poprawność wykonania instalacji centralnego ogrzewania
– zgodność stanu istniejącego z projektem lub dokumentami dostarczonymi przez dewelopera
– pomieszczenia przynależne (komórka lokatorska, piwnica, miejsce parkingowe)
– estetykę wykonania pozostałych elementów lokalu/domu
– dach, elewację, nawierzchnie, podjazdy, chodniki, instalację odgromową i wiele innych elementów w przypadku domu jednorodzinnego

BADANIE KAMERA TERMOWIZYJNĄ

Wykonujemy również profesjonalne badania kamerą termowizyjną, w celu wykrycia potencjalnych wad. Badanie takie, możemy wykonać na osobnym spotkaniu, ponieważ odbiory zazwyczaj umawiane są z dużym wyprzedzeniem, a żeby badanie było miarodajne, należy odpowiednio przygotować lokal. Zapewnić stałą temperaturę wewnątrz lokalu w dni poprzedzające badanie, uwzględnić warunki atmosferyczne, temperaturowe w dniu badania (nie o każdej porze roku i nie w każdych warunkach można takie badanie wykonać). Jeśli oferowane są Państwu badania termowizyjne bez znajomości konkretnej daty odbioru, warunków pogodowych, temperatury bardzo prawdopodobne jest, że takie badanie nie wskaże poprawnych wyników i będzie bardzo łatwe do podważenia. Podczas odbioru lokalu, doradzimy Państwu, czy takie badanie w przypadku Państwa lokalu ma sens i ewentualnie wskażemy w jakim terminie należy je wykonać i jak się do niego przygotować.

WERYFIKACJA POWIERZCHNI

Podczas odbioru zweryfikujemy zastaną powierzchnię lokalu, zgodnie z normą którą do pomiaru przyjął deweloper. Jeśli deweloper nie wskazał wcześniej normy na podstawie której dokonał pomiaru, warto przed odbiorem o to zapytać. W Polsce obowiązują obecnie 2 różne normatywy odnoszące się do pomiaru powierzchni mieszkań. Sprawdzimy również kluczowe wymiary pomieszczeń.

PROTOKÓŁ ODBIORU

Podczas sprawdzania lokalu, każdą usterkę oznaczamy taśmą, aby ułatwić lokalizację wad oraz ich usunięcie. Dokładnie opisujemy wady w protokole odbiorowym, który na koniec przekazujemy Państwu. Kopię protokołu możecie przekazać Państwo deweloperowi. Na życzenie klienta możemy wykonać również dokumentacje fotograficzną lub video z omówieniem wad. Usługa ta jest dodatkowo płatna. W przypadku odrzucenia przez dewelopera zapisów z protokołu, zapewnimy Państwu wsparcie techniczne i pomożemy w korespondencji z deweloperem uzasadniając szerzej nasze stanowisko, poparte zapisami normowymi.

PORADA TECHNICZNO-PRAWNA

Podczas odbioru opowiemy Państwu jakie prawa przysługują lokatorowi podczas trwania 5-letniej rękojmi, co jest objęte gwarancją. Ile czasu na usunięcie usterek ma deweloper, jak zgłaszać uwagi podczas rękojmii. Jak wykończyć mieszkanie aby nie utracić rękojmi. Na co zwrócić uwagę podczas użytkowania mieszkania. Chętnie odpowiemy również na wszystkie Państwa pytania.
W czasie trwania rękojmi służymy również swoją pomocą.

ZAREZERWUJ ODBIÓR telefonicznie lub mailowo